10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HTR3518DNGWK
Fridge Freezer, 60/40, White, D Rated
£499.99
Service that goes further
- Product code: 34006256
- Net Capacity - Fridge 196 Litres/Freezer 107 Litres
- Direct Access Drawers
- Air Surround
- My Zone
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 545 x 622
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HTR3518DNGWK |
| Also known as: | 34006256 |
| EAN: | 6901018003691 |
| Direct Access Drawers | |
| Air Surround | |
| My Zone | |
| Exclusive Space Drawer | |
| D Energy Class |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 303 L |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 303 L |
| Fridge net capacity | 196 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 196 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer gross capacity | 107 L |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 195 kWh |
| Width | 545 mm |
| Depth | 622 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Package width | 607 mm |
| Package depth | 684 mm |
| Package height | 1935 mm |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.