10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HWCB 15 UK/1
Integrated Wine Cooler, Black, G Rated
£189
Save £60
Was £249
£209 with delivery
- Product code: 34901203/NP
- NO PACKAGING - WAS £249.00
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 7
- Wooden Shelves
- hOn App
- G Class
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 145 x 475
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Hoover |
| Model | HWCB 15 UK/1 |
| Also known as: | 34901203, HWCB 15 UK1 |
| EAN: | 0200000002672 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Wooden Shelves | |
| hOn App | |
| G Class | |
| Interior led light | |
| Adjustable feet |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Bottles capacity | 7 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Temperature (min) | 5 °C |
| Temperature (max) | 18 °C |
| Filtering | Yes |
| Filter type | Charcoal |
| Safety glass | Yes |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Light control | Automatic |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Adjustable shelves | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Temperature indicator | Yes |
| Lamp type | LED |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 133 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.5 A |
| Width | 145 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 19.6 kg |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 21.1 kg |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 26th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £63 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.