10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CCVB 15 UK
Integrated Wine Cooler, Black, G Rated
£229
- Product code: 34901204
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 7
- Extra contents via App
- G class
- Smart layout
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 145 x 475
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Candy |
| Model | CCVB 15 UK |
| Also known as: | 34901204 |
| EAN: | 8059019016559 |
| Extra contents via App | |
| G class | |
| Smart layout | |
| Perfect storage condition | |
| Anti UV glass | |
| LED light |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Shelves material | Chrome |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Glass type | Clear |
| Built-in fan | Yes |
| Bottles capacity | 7 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 1 |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Lamp type | LED |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 133 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 0.5 A |
| Width | 145 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 19.4 kg |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 20.9 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
App hOn powered by VIVINO
The smart new app hOn, developed in partnership with Vivino, the most popular worldwide wine marketplace, enables to get extra contents from your cellar. With SNAP MY WINE function, you can scan the label of the wine to automatically have all the information such as the winery, the grapes and the year of production. By scanning your bottle, you can also discover the Vivino user rating of each wine. Moreover, hOn App helps you to discover the best wines and food pairing suggestions and tips and tricks for the easiest wine management.
Save energy and money
This wine cellar is in G class in compliance with the New Energy Label.
Optimum storage
A good position of the bottles warrantee the perfect way to store wine as the inclined layout make the cork always wet, preventing to make it dry. The wooden shelves also protect the wine from accidental movements and shock.
Low vibration design
Thanks to the high quality compressor, the vibrations reach minimum level and combined with the low noise guarantee a perfect storage condition.
Anti UV glass
To reduce the effects of UV rays, Candy wine coolers are equipped with special UV-resistant glass. This glass reflects nearly all the damaging UV radiation and prevents any deterioration of the wine.
Internal LED light
The internal LED light allows you a clear visibility across all shelves. The LED light in more energy efficient than a standard bulb and lasts 15 times longer.
Adjustable feet
Thanks to the adjustable feet you can adjust the heigh of the wine cooler according to your needs.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £76.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.