10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HWCB 30 UK/N
Integrated Wine Cooler, Black, F Rated
£309
Service that goes further
- Product code: 34901279
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 20
- hOn App
- Smart Contents
- LED Light
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 295 x 575
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Hoover |
| Model | HWCB 30 UK/N |
| Also known as: | 34901279, HWCB 30 UKN |
| EAN: | 8059019023991 |
| hOn App | |
| Smart Contents | |
| LED Light |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Housing material | Plastic |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Bottles capacity | 20 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 1 |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Lamp type | LED |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 98 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.45 A |
| Width | 295 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 30.1 kg |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 32.3 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
F CLASS
In compliance with the New Energy Label, this F class wine cellar reduces consumption up to 34% compared to a G class, saving energy and protecting the environment.
hOn App powered by VIVINO
The new hOn App was developed in partnerships with Vivino, the most popular worldwide wine marketplace, enabling you to get extra contents from your cellar. WIth the SCAN YOUR WINE feature, you can take a picture of your wine labels and get information on winery, grapes and, year of production together with the rating from Vivino users. The hOn App also gives customized suggestions and tips for an effective wine management depending on your preferences and user settings (Expert or Beginner).
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.