10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HWCB 60D UK/N
Integrated Wine Cooler, Black, G Rated
£579
Save £20
Was £599
Free Delivery
Spread the cost:
£48.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£48.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 34901281
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 38
- Wooden Shelves
- hOn App
- G Class
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Hoover |
| Model | HWCB 60D UK/N |
| Also known as: | 34901281, HWCB 60D UKN |
| EAN: | 8059019024011 |
| Wooden Shelves | |
| hOn App | |
| G Class | |
| Interior led light | |
| Optimum storage | |
| Adjustable feet |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 12 shelves |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Housing material | Plastic |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Bottles capacity | 38 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 2 |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Lamp type | LED |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 142 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.7 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 50.4 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 905 mm |
| Package weight | 55 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
hOn App powered by VIVINO
The new hOn App was developed in partnerships with Vivino, the most popular worldwide wine marketplace, enabling you to get extra contents from your cellar. WIth the SCAN YOUR WINE feature, you can take a picture of your wine labels and get information on winery, grapes and, year of production together with the rating from Vivino users. The hOn App also gives customized suggestions and tips for an effective wine management depending on your preferences and user settings (Expert or Beginner).
Interior LED light
To allow a clear visibility of your preciouse wine bottles with a lower energy consumption.
Optimum storage
A good position of the bottles is essential in wine storage as an inclined layout soaks the cork, preventing dryness. The wooden shelves also protect the wine from accidental movements and shock.
G CLASS
In compliance with the New Energy Label, this wine cellar is certified in G class.
Double Temperature Setting Control
You can set the temperature for each zone of your wine cooler.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £193 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.