10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HAKWBD 60 UK
Wine Cooler, Black, F Rated
Retail Price
£599
Save £150
Was £749
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34901519
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 44
- Wooden Shelves
- hOn App
- Adjustable feet
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 723 x 595 x 813
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Haier |
| Model | HAKWBD 60 UK |
| Also known as: | 34901519 |
| EAN: | 8059019057606 |
| Wooden Shelves | |
| hOn App | |
| Adjustable feet | |
| Interior led light | |
| Low vibration design |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Handle material | Stainless steel |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Bottles capacity | 44 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 18 °C |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Wine cooler net capacity | 120 L |
| Total net capacity | 120 L |
| Anti-vibration system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Adjustable shelves | Yes |
| Lamp type | LED |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 103 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.6 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 813 mm |
| Height | 723 mm |
| Weight | 49.9 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 54.3 kg |
| Country of origin | China |
Design and versatility
The internal wood shelves are a combination of design and versatility and assure you to preserve the wine bottles in the correct position, reducing the vibration.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 20th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.