Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HOB50N518EVK
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 34901596
- Net Capacity - Fridge 150 Litres/Freezer 78 Litres
- All Hoover bottom freezers are equipped with electronic control, easy to use from the top Sky LED light
- The internal glass shelves are spill resistant and easy to clean
- In compliance with the New Energy Label, this E class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a F class, saving energy and protecting the environment
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 545
E
Energy
Rating
Combined refrigerator with the fridge on top and the freezer at the bottom. With 55cm of width, it is a smart solution to store your food depending on your daily needs.
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HOB50N518EVK |
| Also known as: | 34901596 |
| EAN: | 8059019079882 |
| All Hoover bottom freezers are equipped with electronic control, easy to use from the top Sky LED light. With a simple finger touch, its possible to switch on/off the refrigerator; while pushing select button, its possible to select the cooling intensity from 1 (less cold) to 4 (coldest). In this way the appliance is more intuitive, ergonomic and technologic | |
| The internal glass shelves are spill resistant and easy to clean | |
| In compliance with the New Energy Label, this E class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a F class, saving energy and protecting the environment | |
| Adjustable shelves | |
| Chromed Wine Rack | |
| 2 Salad Crispers |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 228 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 150 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 78 L |
| Freezing capacity | 3.8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 229 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1769 mm |
| Weight | 62.5 kg |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 67.8 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
No Frost Integrated Fridge Freezer
Brand
Hoover
Model
HOB50N518EVK
Price
£399.00
Rating
4.4
Ean
8059019079882
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Built-in
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Display placement
Inside
Display type
LED
Door assembly
Door slider
Door hinge
Right
Number of compressors
1
Product colour
White
Shelves material
Tempered glass/Plastic
PERFORMANCE
Adjustable thermostat
Yes
Climate class
ST
Noise emission class
C
Noise level
41 dB
Total net capacity
228 L
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Door open alarm
Yes
POWER
Annual energy consumption
229 kWh
Energy efficiency class
E
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Freezer net capacity
78 L
Freezer number of shelves/baskets
4
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
3.8 kg/24h
Ice cube tray
Yes
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
15 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Egg balcony
Yes
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
150 L
Fridge number of shelves/baskets
4
Lamp type
LED
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
2
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
545 mm
Height
1769 mm
Weight
62.5 kg
Width
540 mm
PACKAGING DATA
Package depth
573 mm
Package height
1840 mm
Package weight
67.8 kg
Package width
570 mm

Loading
You've added an item to your basket.