Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HBW7518CTK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 34901658
- Net Capacity - Fridge 182 Litres/Freezer 86 Litres
- Maximimum visibility
- Ergonomic display
- Dedicated drawers
- Warranty - 10 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 540 x 550
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HBW7518CTK |
| Also known as: | 34901658 |
| EAN: | 6901018055232 |
| Maximimum visibility | |
| Ergonomic display | |
| Dedicated drawers | |
| Separate cooling system | |
| Connected via hOn App |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch, Wireless |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 268 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 32 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Water supply type | Not supported |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 182 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 86 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 146 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 81 kg |
| Haier technologies (food storage) | ABT® technology, Air Surround, Artificial Intelligence, Daylight, Foldable Wine Rack, Humidity Zone, Multi Air Flow, MyZone, Spill Resistant Glass Shelves, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, hOn app |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 1885 mm |
| Package weight | 87 kg |
| Country of origin | China |
Make food a pleasure for the eyes too
Haier Daylight LED system enables full vision of all your food on every shelf, from front to back and in every corner. The brighter light also makes restocking and organising your fridge an easier task. And while the LED lights up the inside of the refrigerator, it remains soft and friendly on the eyes thanks to a clever progressive lighting system.
Elevating user accessibility with the central display
The new display, strategically positioned in the middle of the drawers, is both ergonomic and practical, enhancing user experience to a whole new level. From the display, you have full control over the temperature settings for every compartment of the refrigerator, ensuring your food stays at its freshest. Whether you're adjusting the temperature for specific storage needs or managing the innovative My Zone feature, everything is just a touch away. Additionally, the display allows you to activate convenient functions like Holiday Mode, ensuring energy efficiency and optimal performance even when you're away.
Innovative zones for lasting freshness
Experience the ultimate preservation solution with the perfect combination of My Zone and Humidity Zone. With My Zone, adjusting the temperature of the compartment to your exact specifications is as easy as a single touch, providing you with a tailor-made experience like never before. Meanwhile, the Humidity Zone maintains an optimal humidity level of 90%, ensuring that your fruits and vegetables remain as fresh and delicious as the day you bought them. Say goodbye to wilted produce and hello to long-lasting freshness, courtesy of Haier's advanced preservation technology.
Separate systems, superior freshness
With dedicated evaporators for each area, our latest built-in refrigerator ensures a consistently stable temperature and humidity level inside both the fridge and freezer compartments. Each area has its own separate system for air flow, preventing the mixing of odours and maintaining optimal conditions for preserving your food's freshness and flavour.
Freshness needs
In the Haier smart home, tailor-made solutions provide an enhanced experience for end-users, creating rich experiences in your smart living home. The hOn APP provides the customer a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to the hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.

Loading
You've added an item to your basket.