10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CBBML18EK
Static Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
- Product code: 34901683
- Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 60 Litres
- E Class
- Reversible doors
- LED Light
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Static Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Candy |
| Model | CBBML18EK |
| Also known as: | 34901683 |
| EAN: | 8059019094687 |
| E Class | |
| Reversible doors | |
| LED Light |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 250 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 190 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 60 L |
| Freezing capacity | 2.8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 205 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1769 mm |
| Weight | 62.5 kg |
| Candy technologies (food storage) | Adjustable Door Balconies, Low Frost |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 67.8 kg |
| Country of origin | China |
E CLASS
According to the New Energy Label, this refrigerator is in E-class. Compared to the F-class appliances, it reduces consumptions up to 20%, saving energy, money and respecting the environment.
Quick installation
Fit your refrigerator into any kitchen layout, thanks to its reversible doors. A quick installation allows the doors' hinges to be placed on both left and right sides of the appliance.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 27th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.