Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bissell 3670E Revolution HydroSteam
Carpet Cleaner
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 3670E
- Floor Types - Carpet
- Tank Capacity (Litres) - Clean 3.8/Dirty 1.9
- Weight - 10.2 kg
- HydroSteam Technology with 3 Cleaning Modes
- Warranty - 6 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1105 x 450 x 320
It's never been easier to deep clean carpets with the BISSELL® Revolution™ HydroSteam™ carpet cleaner. It is the ONLY upright deep cleaner with the power of HydroSteam™ to remove the toughest set-in stains, sticky messes, and lingering odours from carpets. Each machine comes with three distince modes of cleaning - Steam Pretreat Mode, SteamWash™ Max Clean Mode and Quick Dry Mode.
When used in the steam modes, a combination of steam vapor, water and specially formulated BISSELL® cleaning solution penetrates deep into the fabric together with the abrasion of two Dirtlifter Powerbrushes & 1300W suction extracts stains and messes straight into the dirty water tank, so it is gone for good.
The dedicated quick dry mode cleans and freshens your carpets & area rugs and leaving them dry in as little as 30 minutes.*
Clean multiple surfaces like sofas, cars and pet beds with the attachable hose and Tough Stain Tool or clean the stairs with a 3?in?1 tool for every corner and edge. Side sweep brushes ensure you always clean against skirting boards and around furniture in an efficient way. The LED display illuminates the cleaning modes for easy, guided cleaning. Switch between these cleaning modes with ease using the fingertip controls.
| Type | Carpet Cleaner |
| Brand | Bissell |
| Model | 3670E Revolution HydroSteam |
| Also known as: | 3670E |
| EAN: | 0011120271461 |
| HydroSteam Technology with 3 Cleaning Modes. - Tackle the toughest stains with versatile cleaning made possible by choosing between Steam PreTreat Mode, SteamWash Max Clean Mode and Quick Dry Mode depending on the mess. | |
| Steam PreTreat Mode - Effectively pretreat tough, sticky messes with HydroSteam Technology for fresh, clean carpets. | |
| Quick Dry Mode. - Refresh and enjoy carpets fast with a dry time of about 30 minutes* | |
| Clean All Around the Home - Includes a detachable long 2.4m hose, Tough Stain Tool and 3-in-1 Stair Tool to deep clean hard to reach surfaces like stairs and upholstery without steam. | |
| EZ Clean Brush Roll Cover - Removable one-piece brush roll cover gives easy access to efficiently clean and maintain your carpet cleaner. |
| Machine type | Walk-behind |
| Cleaning type | Deep/interim |
| Cleaning surfaces | Carpet |
| Fresh water tank capacity | 3.8 L |
| Dirty water tank capacity | 1.9 L |
| Detergent tank | Yes |
| Detergent tank capacity | 3.8 ml |
| Product colour | Black, Blue |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord length | 7.5 m |
| Number of rollers | 6 |
| Hose length | 2.4 m |
| Assembly required | Yes |
| Wheels | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Lightweight | Yes |
| Width | 450 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 1105 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Package width | 487 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 577 mm |
| Package weight | 14.1 kg |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Rotating brush | Yes |
| Accessory storage bag included | Yes |
| Cleaning fluid | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Package volume | 0 cm³ |
| Country of origin | China |
Loading
You've added an item to your basket.