10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CCE60NN
60cm Chimney Hood, Black, C Rated
£89
Save £10
Was £99
- Product code: 36901018
- Extraction Rate (m³/h) - 305
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 940 x 600 x 480
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Hood |
| Brand | Candy |
| Model | CCE60NN |
| Also known as: | 36901018 |
| EAN: | 8016361974357 |
| Maximum extraction power | 305 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Pressure (Pa) | 115 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Metal |
| Removable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 140 lx |
| Annual energy consumption | 36 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 600 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 940 mm |
| Height without chimney | 180 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 8.85 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £29.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.