10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HBG750X/1
Canopy Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
£179
Service that goes further
- Product code: 36901823
- Extraction Rate (m³/h) - 615.7
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led light
- 3 Speeds
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 254 x 750 x 295
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Hoover |
| Model | HBG750X/1 |
| Also known as: | 36901823, HBG750X1 |
| EAN: | 8059019052618 |
| Led light | |
| 3 Speeds | |
| Aluminium Grease Filter |
| Maximum extraction power | 615.7 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 70 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Colour name | Stainless Steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Slider |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Bulb power | 4 W |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 61 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 750 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 254 mm |
| Height (max) | 254 mm |
| Height without chimney | 254 mm |
| Weight | 7.1 kg |
| Package width | 775 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
Led light
LED technology provides better visibility in the cooking area, using 90% less energy and lasting longer than conventional bulbs.
3 speeds
Three different speeds to set the air flow at the correct level according your needs.
Aluminium grease filter
Aluminium filter guarantee better durability and performance.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.