10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HATS6CBS4B
60cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
£369
- Product code: 36901921
- Extraction Rate (m³/h) - 779
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Touch Control
- LED Lights
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 520 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Haier |
| Model | HATS6CBS4B |
| Also known as: | 36901921 |
| EAN: | 8059019090627 |
| Touch Control | |
| LED Lights | |
| Boost Function | |
| 5 Speeds | |
| Extraction or Recirculation | |
| Carbon Filters Included |
| Maximum extraction power | 779 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 5 |
| Noise level | 70 dB |
| Maximum recirculating power | 779 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Boost function | Yes |
| Noise level (low speed) | 56 dB |
| Noise level (medium speed) | 65 dB |
| Noise level (high speed) | 70 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 65 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 700 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 17.1 lx |
| Annual energy consumption | 28.7 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 520 mm |
| Height (max) | 1000 mm |
| Weight | 14.2 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 16.4 kg |
| Ducting hose included | Yes |
| Haier technologies (air extraction) | Boost function, Carbon filter, Touch control |
| Country of origin | China |
| Net weight | 14.2 kg |
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £123 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.