10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HADG6CBS4BWIFI
60cm Chimney Cooker Hood, Black, A++ Rated
£449
Save £50.99
Was £499.99
Free Delivery
- Product code: 36901930
- Extraction Rate (m³/h) - 624
- Extraction Type - Recirculating
- Connectivity with hOn App
- Preci synch
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Haier |
| Model | HADG6CBS4BWIFI |
| Also known as: | 36901930 |
| EAN: | 8059019090719 |
| Connectivity with hOn App | |
| Preci synch | |
| Energy efficiency: A++ | |
| Silent hood | |
| Premium accessories | |
| Advanced design |
| Maximum extraction power | 624 m³/h |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 5 |
| Noise level | 63 dB |
| Boost position air extraction power | 974 m³/h |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Housing material | Tempered glass |
| Control type | Touch |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 26 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (max) | 1305 mm |
| Height without chimney | 520 mm |
| Weight | 15.7 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 605 mm |
| Package weight | 18.2 kg |
| Country of origin | Italy |
Full hood control is just a click away.
Ready to get full control of your hood with just a touch? With the Haier hOn App it is now possible to easily manage your appliances from a smartphone.
Enjoy automated hood power with Preci synch.
By adapting the hood's power to the hob's heat, Preci Synch will provide absolute cooking precision.
Maximum results with minimum energy
All our hood ranges are equipped with a performing motor to reach high efficiency and lower energy consumption.
Cook in perfect peace and quiet with silent hood
Our hoods have been designed to respect the peace and quiet of your home, thanks to their silence.
Premium accessories equipped to keep your air clean
All our hoods are equipped with accessories: carbon filters, no-returne valve, air deflector. Ideal to keep your kitchen fresh and free from grease.
An advanced design is just the cherry on top
Elegant and minimal design with homogeneous shapes. Ton sur Ton and inox frame provide a premium finish to your hood and a perfect match with all your kitchen appliances.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.