10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H4F272WEH1K
Total No Frost Tall Freezer, White, E Rated
£499
Save £100
Was £599
Service that goes further
- Product code: 37001612
- Net Capacity - 276 Litres
- Convertibility
- Extreme cold shield
- Total No Frost
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 600 x 737
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Tall Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | H4F272WEH1K |
| Also known as: | 37001612 |
| EAN: | 6930265326215 |
| Convertibility | |
| Extreme cold shield | |
| Total No Frost | |
| Haier Artificial Intelligence | |
| Touch Display | |
| Led light |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Handle colour | White |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer net capacity | 276 L |
| Freezing capacity | 16 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Locking | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 247 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 737 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package width | 657 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 1880 mm |
| Package weight | 76 kg |
Freezer or fridge, the choice is yours
Description *
Turning your freezer into a refrigerator? Its very simple, just a click and you can bring the temperature from -24 C to + 2 C. For maximum performance, practicality, and flexibility.
Suitable for -15 temperatures
Wherever this freezer is installed in, it will continue to work perfectly, even in indoor environments with temperatures as low as -15, like garages, basements or outbuildings.
Innovative technology for effortless maintenance
Haiers highly innovative Total No Frost technology cleverly prevents the formation of frost in your freezer protecting your frozen foods and preventing unnecessary energy loss. Now youll never have to defrost your freezer again. Maintaining your freezer has never been so easy!
Anticipate your freshness needs
Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness. Control your appliance remotely.
Stay in total control thanks to the External digital display
A stylish and easy-to-use digital touch screen allows you to control the conditions inside your freezer without opening the door. This prevents unnecessary temperature fluctuations, which in turn increases efficiency and preserves the quality your frozen goods for longer.
See things more clearly, with LED interior lighting
A powerful led light positioned at the top of the appliance ensures a clearer view of the internal compartments, allowing you to use the refrigerator effortlessly no matter the amount of external light.
E Class
Choosing Haiers E Class freezers means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.