2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson Clean+Wash Hygiene
Hard Floor Cleaner, Copper
£349.99
Save £80
Was £429.99
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: 431999-01
- Tank Capacity (Litres) - Clean 0.75/Dirty 0.52
- Weight - 1.73 kg
- Dysons hygienic filter-free system
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1096 x 280 x 244

| Type | Hard Floor Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | Clean+Wash Hygiene |
| Also known as: | 431999-01 |
| EAN: | 5025155126042 |
| Dysons hygienic filter-free system | |
| Lifts dust and debris like a vacuum | |
| Rapidly washes spills and stains | |
| Powerful motorised brush bar | |
| Streak-free finish |
| Product type | Electric broom |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Blue, Copper |
| Clean water tank capacity | 0.75 L |
| Dirty water tank capacity | 0.52 L |
| Wall mountable | Yes |
| Cleaning type | Dry&wet |
| Number of speeds | 4 |
| Turbo | Yes |
| Noise level | 78 dB |
| Area cleaned per battery charge | 350 m² |
| Variable power | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 45 min |
| Charging time | 4.5 h |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 7.25 kg |
| Width | 280 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 1096 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Vacuum brushes included | Motorized wet roller brush |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.