Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 43T6C-UK
43" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 43T6C-UK
- Screen (Inches/Type) - 43 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Fire OS
- Fire TV experience built-in has everything you love in one place. Access your favourite content
- 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 600 x 956 x 185
Energy
Rating
| Type | 43" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 43T6C-UK |
| EAN: | 5901292526566 |
| Fire TV experience built-in has everything you love in one place. Access your favourite content - all through one home screen | |
| 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details | |
| HVA Panel: HVA represents the next generation of VA panels. HVA panels deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| HDR Multi-Format: There are a lot of ways to get the best 4K HDR picture quality on the TV: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION. This TCL TV supports them all | |
| GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. With HDMI 2.1, and ALLM, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically | |
| TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency (120Hz Game Accelerator in FHD resolution) | |
| 120Hz Refresh Rate can be achieved by unique algorithm and technology. Only available on 55, 65, 75 and 85 models | |
| VOICE CONTROL: Easily control your TV with the included Voice Remote with Alexa. Change channels, adjust volume, open apps and much more | |
| DOLBY VISION & ATMOS* brings entertainment to life with dramatic imaging, incredible brightness, color, contrast, detail, and dimensionality | |
| Dolby, Dolby Vision, Dolby Atmos, and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation | |
| DTS:X delivers a 3D home audio experience like youve never heard before. Be prepared improved sound immersion and heightened realism make horror movies scarier, comedies more laugh-out-loud, and car chase scenes even more intense |
| Display diagonal | 109.2 cm (43) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| LED backlight | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display refresh rates supported | 50 Hz, 60 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1080 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Fire OS |
| Operating system version | 8 |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 100 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 54 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 94 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 956 mm |
| Depth (with stand) | 185 mm |
| Height (with stand) | 600 mm |
| Weight (with stand) | 6.4 kg |
| Width (without stand) | 956 mm |
| Depth (without stand) | 73 mm |
| Height (without stand) | 559 mm |
| Weight (without stand) | 6.3 kg |
| Stand width | 712 mm |
| Stand depth | 185 mm |
| Package width | 646 mm |
| Package depth | 1075 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package weight | 9 kg |
| USB ports quantity | 1 |
| Colour gamut | 97% |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.