Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling BI703MFC Black
Built-Under Electric Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444411630
- Capacity (Usable Litres) - 38/54
- Electrical Connection - Hard-wired
- Cook multiple dishes at the same time
- Consistent Results - Equipped with Equiflow for consistent cooking
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 723 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Belling |
| Model | BI703MFC Black |
| Also known as: | 444411630 |
| EAN: | 5052263116306 |
| Cook Multiple Dishes At The Same Time - Generous 54L Main Oven Capacity To Fit A Roast And Functional 38L Top Oven For The Sides. 2 Ovens, 2 Temperatures Multiple Options | |
| Consistent Results - Equipped With Equiflow For Consistent Cooking | |
| Easy Clean - Catalytic Liners For A Non-Stick Surface And Grease Absorption | |
| Quieter Cooking - Triple Glazed Doors For Reduced Fan Noise | |
| Supper For The Whole Family Made Simple |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 92 L |
| Oven net capacity | 54 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-forced |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Grill type | Dual circuit grill |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 cooking method | Static |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate dual circuit grill |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Retractable knobs | Yes |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Capacity | 92 L |
| Integrated clock | Yes |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Connected load | 5000 W |
| Current | 32 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.68 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 723 mm |
| Weight | 48.8 kg |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package height | 800 mm |
| Package weight | 53.7 kg |
| Baking tray | Yes |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.