Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Stoves Richmond MiniRange 550E Champagne
Electric Cooker with Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444441979
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 552 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Stoves |
| Model | Richmond MiniRange 550E Champagne |
| Also known as: | 444441979 |
| EAN: | 5052263019799 |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Champagne |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Grill | Yes |
| Oven power | 2000 W |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 69 L |
| Width | 552 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 53 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.