Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson Gen5detect™
Cordless Stick Vacuum Cleaner
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 447038-01
- Bin Capacity (Litres) - 0.77
- Battery Life - 70 min
- Weight - 3.5 kg
- The most powerful HEPA cordless vacuum
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1276 x 276 x 250

Most powerful suctionNew Gen5 motor spins at up to 135,000rpm generating the most powerful suction. Dyson's longest ever runtime in a cordless vacuum delivers up to 70 minutes of fade-free power to deep clean your whole home.Root cycloneTM technology captures dust and debris from the airflow with no loss of suction. Maintaining maximum suction power.Two cleaner heads to deep clean anywhereNew Fluffy OpticTM cleaner head illuminates the microscopic dust and dirt you can't normally see on hard floors - revealing 2x more invisible dust. Brighter illumination reaches 300mm - so you don't miss anything.De-tangling Digital MotorbarTM cleaner head sucks up dirt, dust and hair from all floor types - intelligently adapting suction power from carpets to hard floors. Stiff nylon bristles clean deep into rugs and carpets to remove ground-in dirt. Black anti-static carbon fibre filaments extract dust from hard floors.Automatically de-tangles hair as you clean Dyson's de-tangling technology removes long hair and pet hair from all around your home. Polycarbonate hair removal vanes inside the De-tangling Digital Motorbar™ cleaner head automatically lift strands from the brush bar as you clean, sending them straight in the bin. Cordless versatility to deep clean all around your homeVersatile Dyson cordless technology with single-button power control - for easier cleaning on all floor types, mattresses, sofas and stairs. Effortlessly reaches down low into hard-to-reach, narrow spaces. Lightweight and ergonomic to clean high-up places. Built-in dusting and crevice tool detaches from the wand transforming this vacuum into the most powerful handheld in seconds. New Dust Detect LCD screen measures microscopic dust particles. Showing you when your floor is clean. A piezo sensor continuously sizes and counts dust particles - automatically increasing suction power when higher dust volumes are identified6. LCD screen calculates and categorises sucked-up particles - showing you scientific proof of hygienic floors, for full control over your clean. Switch easily between three power modesChoose between three cleaning modes as you clean for the right balance of power and runtime where you need it. Auto mode intelligently adapts, with the optimum balance of power and run time. Eco mode provides longer run time for bigger cleans. Boost mode provides greater suction for short, intensive cleaning.Dyson's best cordless filtration even traps virusesWhole-machine HEPA filtration system captures dust and seals in 99.99% of microscopic particles and allergens as small as 0.1 microns and even traps viruses - expelling cleaner air into your home.
| Type | Cordless Stick Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | Gen5detect™ |
| Also known as: | 447038-01 |
| EAN: | 5025155081730 |
| The most powerful HEPA cordless vacuum | |
| Dyson's longest ever run time in a cordless vacuum delivers up to 70 minutes of whole-home cleaning | |
| Fluffy Optic cleaner head reveals twice the amount of invisible dust on hard floors |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Cleaning surfaces | Hard floor |
| Turbo | Yes |
| Variable power | Yes |
| Number of settings | 3 |
| Country of origin | Philippines |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Purple |
| Dirt capacity dry | 0.77 L |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Battery low indication | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Dust container full indicator | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 70 min |
| Charging time | 4.5 h |
| Suction power | 262 AW |
| Weight | 3.5 kg |
| Width | 276 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 1276 mm |
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Vacuum brushes included | Mini turbo brush |
| Vacuum wand assembly | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Charging base | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Rotational speed | 135000 RPM |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Cordless Stick Vacuum Cleaner
Brand
Dyson
Model
Gen5detect™
Price
£749.00
Rating
4.7
Ean
5025155081730
DESIGN
Built-in display
Yes
Dirt capacity dry
0.77 L
Display type
LCD
Dust container type
Bagless
Product colour
Purple
PERFORMANCE
Cleaning surfaces
Hard floor
Cleaning type
Dry
Country of origin
Philippines
Dirt separating method
Cyclonic
Number of settings
3
Turbo
Yes
Vacuum air filtering
HEPA
Variable power
Yes
PACKAGING CONTENT
AC adapter included
Yes
Batteries included
Yes
Charging base
Yes
Crevice tool
Yes
Quantity per pack
1 pc(s)
Vacuum brushes included
Mini turbo brush
Vacuum wand assembly
Yes
ERGONOMICS
Battery low indication
Yes
Dust container full indicator
Yes
Easy to empty container
Yes
Wall mountable
Yes
POWER
Charging time
4.5 h
Power source
Battery
Runtime
70 min
Suction power
262 AW
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
250 mm
Height
1276 mm
Weight
3.5 kg
Width
276 mm
PACKAGING DATA
Package depth
280 mm
Package height
154 mm
Package weight
3.5 kg
Package width
990 mm
TECHNICAL DETAILS
Rotational speed
135000 RPM

Loading
You've added an item to your basket.