2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson V16 Piston Animal
Wet and Dry Cordless Vacuum Cleaner, Copper
£748
Free Delivery
Spread the cost:
£62.34 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 499085-01
- Bin Capacity (Litres) - 1.3
- Battery Life - 70 min
- Weight - 3.4 kg
- 315 Air Watts of fade-free suction
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1298 x 250 x 259

| Type | Wet and Dry Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | V16 Piston Animal |
| Also known as: | 499085-01 |
| EAN: | 5025155116630 |
| 315 Air Watts of fade-free suction | |
| Up to 70 minutes run time | |
| Dynamic Cyclones separation system | |
| De-tangles and removes long hair | |
| Intelligently adapts to floor type | |
| Illuminates dust on hard floors |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black, Copper |
| Dust capacity | 1.3 L |
| Brush shape | Rectangular |
| Wall mountable | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Turbo | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Mobile app support | Yes |
| Dust container full indicator | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 70 min |
| Charging time | 3.5 h |
| Suction power | 315 AW |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 735 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 6.7 kg |
| Width | 250 mm |
| Depth | 259 mm |
| Height | 1298 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Vacuum brushes included | Motorized brush |
| Crevice tool | Yes |
| Charging base | Yes |
| AC adapter included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.