5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel HC60BCXB4
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£750
Free Delivery
Spread the cost:
£62.50 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 50201
- Extraction Rate (m³/h) - 564
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- With four fan speeds, plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking
- Dishwasher-safe filters that are easy to remove and clean
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 635-1035 x 598 x 500

Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | HC60BCXB4 |
| Also known as: | 50201 |
| EAN: | 9415112502013 |
| With four fan speeds, plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking | |
| Dishwasher-safe filters that are easy to remove and clean | |
| Wi-Fi enabled for notifications through the SmartHQ app |
| Type | Ceiling built-in |
| Product colour | Silver, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 34 kWh |
| Motor power | 130 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 635 mm |
| Height (max) | 1035 mm |
| Weight | 15.6 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 15.6 kg |
| Fisher & Paykel technologies (air extraction) | Dishwasher-safe filter |
| Country of origin | China |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £250 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.