2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 50C7K-UK
50" QD-Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£599
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.89 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 50C7K-UK
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Google TV
- Precise Dimming Series Up to 2048 Zones
- HDR 3000 nits
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 712 x 1113 x 270

Energy
Rating
| Type | 50" QD-Mini LED Smart Television |
| Brand | TCL |
| Model | 50C7K-UK |
| Also known as: | 50C7KUK |
| EAN: | 5901292526153 |
| Precise Dimming Series Up to 2048 Zones | |
| HDR 3000 nits | |
| CrystGlow HVA Panel | |
| AiPQ Pro Processor | |
| 144Hz Native Refresh Rate | |
| Audio by BANG & OLUFSEN | |
| Ultra Slim Design |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | QD-Mini LED |
| Native refresh rate | 144 Hz |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 120 Hz, 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1257 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Smart modes | IMAX Enhanced |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, DTS:X, Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Game Bar, Game Master |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 57 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 163 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Compliance certificates | TÜV mark |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR Premium 3000, Chromecast Built-In, HVA Screen, Onkyo Sound, T-cast |
| Width (with stand) | 1113 mm |
| Depth (with stand) | 270 mm |
| Height (with stand) | 712 mm |
| Weight (with stand) | 11.5 kg |
| Width (without stand) | 1113 mm |
| Depth (without stand) | 90 mm |
| Height (without stand) | 650 mm |
| Weight (without stand) | 10.7 kg |
| Stand width | 315 mm |
| Stand depth | 270 mm |
| Package width | 1260 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 770 mm |
| Package weight | 15.5 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.