Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 50U7QTUK
50" ULED Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: 50U7QTUK/NP
- NO PACKAGING - WAS £449.00
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD ULED
- Operating System - VIDAA
- Mini LED
- Hi-View AI Engine
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 712 x 1111 x 288
E
Energy
Rating
| Type | 50" ULED Mini LED Smart Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 50U7QTUK |
| EAN: | 0200000004139 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Mini LED | |
| Hi-View AI Engine | |
| 144Hz Game Mode PRO | |
| Built In Sub Woofer | |
| Dolby Atmos | |
| Quantum Dot Colour | |
| Every Seat is a VIP Seat | |
| Dynamic Tone Mapping | |
| Freely | |
| The Power of Smart | |
| Hands Free Voice Control | |
| Filmmaker Mode | |
| IMAX Enhanced | |
| Smart Gaming | |
| Sports Mode | |
| Solar Remote | |
| Design | |
| Total HDR Solution | |
| Always Connected | |
| Share the moment | |
| Go Greener |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | ULED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 6 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 90% |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U8.5 |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Smart modes | Dolby Vision, Filmmaker, VIDAA |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12, IMAX Enhanced |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | AV1, AVC, H.264, HEVC/H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9, WMV3 |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, LPCM, MP3, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, OPUS, Vorbis, WAV, WMA |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG |
| Video compression formats | AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, WEBM, WMV |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| WiSA Ready | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 160 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 54 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaler, 144Hz Game Mode Pro, Dolby Atmos®, Full Array Local Dimming, MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Quad Core 4k Processor, Quantum Dot Colour |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Depth (with stand) | 288 mm |
| Height (with stand) | 712 mm |
| Weight (with stand) | 13 kg |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Depth (without stand) | 78 mm |
| Height (without stand) | 647 mm |
| Weight (without stand) | 12.1 kg |
| Stand width | 400 mm |
| Stand depth | 288 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1265 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 799 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | ERF2A38(UK) ERF2B38H(Pan-EU) ERF2C38H(France) ERF2D38H(Russia) |
| Favorite list TV programs | 8 |
| Light sensor | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Logical Channel Number (LCN) | Yes |
| Multimedia and Hypermedia Experts Group (MHEG) | Yes |
| NICAM/A2 | Yes |
| Processor | Quad Core/MT9618 |
| S/PDIF output | 1 |
| Batteries | AAAx2 |
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.