2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 50V5C-UK
50" Television
£249
Save £67.62
Was £316.62
- Product code: 50V5C-UK
- Screen (Inches/Type) - 50 Full HD QLED
- Operating System - Android TV
- Full HD: Crisp & sharp picture quality
- Android TV makes it easier to get more from your TV
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 684 x 1111 x 257
Energy
Rating
| Type | 50" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 50V5C-UK |
| Also known as: | 50V5CUK |
| EAN: | 5901292528805 |
| Full HD: Crisp & sharp picture quality | |
| Android TV makes it easier to get more from your TV. Choose from 400,000+ movies and shows from across streaming services. Cast photos, videos, and music from smart devices to your TV with Google Cast | |
| High-quality sonic performance is assured thanks to the inclusion of Dolby Audio Processing | |
| Equipped with Bluetooth and Google Cast (Chromecast) connectivity, enabling users to connect wireless devices with ease and cast from computers or smartphones | |
| Includes Y-foot supports on the base if needed, allowing viewers to arrange their screen wherever they desire, and ensuring a stable picture | |
| Completely flat screen with lightweight construction and a contemporary look, which will slot into living rooms seamlessly |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | QLED |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 1000 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 43 ms |
| Progressive scan | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display diagonal (metric) | 1270 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2 |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | 11.0 |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Google TV, HBO, HBO Max, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, Vimeo, YouTube |
| RMS rated power | 20 W |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, H.265, MKV, MP4, MPG, TS, VP9, WEBM, WMV |
| Audio formats supported | MP3, WMA |
| Image formats supported | BMP, HEIF, JPG |
| Picture processing technology | TCL AiPQ 2.0 Engine |
| Processor cores | 4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) out | 1 |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Height (with stand) | 684 mm |
| Weight (with stand) | 7.4 kg |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Height (without stand) | 644 mm |
| Weight (without stand) | 7.28 kg |
| Package weight | 10.56 kg |
| Package width | 1230 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 768 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Smart Remote included | Yes |
| Soundbar included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Manual languages | Danish, English, Finnish, Multi, Norwegian, Swedish |
| Battery weight | 15 g |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £83 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.