2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson TP11
Purifier Cool, White
£349
Save £100
Was £449
Free Delivery
- Product code: 544903-01
- Function - Cooling, Fan
- Room Size (m²) - 27
- Quiet, even at full power
- Automatic sensing
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1050 x 204 x 220
| Type | Purifier Cool |
| Brand | Dyson |
| Model | TP11 |
| Also known as: | 544903-01 |
| EAN: | 5025155099902 |
| Quiet, even at full power. Acoustically engineered to reduce turbulence, so its 20% quieter than the previous model. Perfect for hot nights, or a peaceful working environment | |
| Automatic sensing. In auto mode, the Purifier Cool PC1 reacts automatically to detect, track and remove household pollutants, only using energy when needed. Most Dyson owners purify their space with auto mode for on average 5p a day.3 | |
| Diffused mode to purify without cooling you. Diverts airflow through the back of the machine. To purify your room2, without feeling the airflow or cooling you | |
| 350 oscillation to project purified cool air around your whole room.2 | |
| Night mode for lights sleepers. Monitors, purifies and cools you using the quietest settings, along with a dimmed display | |
| A sleep timer so you can set your purifier fan to turn off at preset intervals, from 15 minutes to 9 hours | |
| A remote control with 10 airflow settings. Curved and magnetised to store neatly on top of the machine | |
| Bladeless, safe and easy to clean. No fast-spinning blades. No visible heating elements. Easy to clean. Auto shut off if tipped over | |
| Easy maintenance. Changing the filter is quick and easy. The machines LCD screen and MyDysonTM app notifies you when it needs to be replaced |
| Suitable for room area up to | 27 m² |
| Noise level | 61.4 dB |
| Number of speeds | 10 |
| Timer | Yes |
| Air purifiers functions | Cooling, Fan |
| Noise level (low speed) | 42.6 dB |
| Noise level (high speed) | 61.4 dB |
| Standby function | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Oscillation angle | 350° |
| Cord length | 1.8 m |
| Remotely operated | Yes |
| Automatic mode | Yes |
| Fine particle (PM2.5) numeric reading range | 12 µg/m³ |
| Airflow | 290 l/s |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| HEPA filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 240 V |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Width | 204 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 1050 mm |
| Weight | 4.73 kg |
| Package width | 257 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 1103 mm |
| Package weight | 6.85 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £116.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.