2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 55A85NTUK
55" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
£789
Save more together
Service that goes further
- Product code: 55A85NTUK
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD OLED
- Operating System - VIDAA
- Infinite Blacks, Pixel Dimming
- Dynamic Tone Mapping Pro, AI Picture Enhancer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 743 x 1226 x 290
Energy
Rating
| Type | 55" OLED Smart Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 55A85NTUK |
| EAN: | 6942351405223 |
| Infinite Blacks, Pixel Dimming | |
| Dynamic Tone Mapping Pro, AI Picture Enhancer | |
| Swivel Stand, Ultra Viewing Angle | |
| Adaptive Light Sensor, Dolby Vision IQ, HDR 10+ Adaptive |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 150 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| LED backlight | Yes |
| Screen format adjustments | 16:9 |
| Response time | 6 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Comb filter | 3D |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Timeshift | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Number of speakers | 6 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Atmos |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Product colour | Black, Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Housing material | Metal, Plastic |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Ambient light sensor | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 2.0 |
| Power consumption (typical) | 300 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 82 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 70 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | Wide Colour Gamut |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 743 mm |
| Weight (with stand) | 23 kg |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Depth (without stand) | 68 mm |
| Height (without stand) | 712 mm |
| Weight (without stand) | 23 kg |
| Package width | 1454 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 894 mm |
| Package weight | 33 kg |
| Cable management | Yes |
| Bezel width (L/T, R/B) | 2.4/2.4, 2.4/14 |
| S/PDIF output | 1 |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Add a wall bracket
Add a sound bar
You've added an item to your basket.