2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 55A85QTUK
55" Television
£899
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 27th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.39 p/m
Flexible Finance Options
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 55A85QTUK
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD OLED
- Operating System - VIDAA
- Infinite Blacks
- Built In Sub Woofer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 764 x 1226 x 290
Energy
Rating
| Type | 55" Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 55A85QTUK |
| EAN: | 6942351422855 |
| Infinite Blacks | |
| Built In Sub Woofer | |
| 120Hz Game Mode PRO | |
| Dolby Atmos | |
| Filmmaker Mode | |
| IMAX Enhanced | |
| Sports Mode | |
| The Power of Smart | |
| Always Connected | |
| Share the moment | |
| Go Greener |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 150 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Response time | 6 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 95% |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U8.5 |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Smart modes | Dolby Vision, Filmmaker, VIDAA |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12, IMAX Enhanced |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 300 mm |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Stand colour | Grey |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | AV1, AVC, H.264, HEVC/H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9, WMV3 |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, LPCM, MP3, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, OPUS, Vorbis, WAV, WMA |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG |
| Video compression formats | AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, WEBM, WMV |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| WiSA Ready | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 7 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 280 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 82 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 76 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K upscaling, Freely, MEMC (Motion Estimation Motion Compensation) |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 764 mm |
| Weight (with stand) | 22.8 kg |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Depth (without stand) | 68 mm |
| Height (without stand) | 712 mm |
| Weight (without stand) | 18.7 kg |
| Stand width | 400 mm |
| Stand depth | 290 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1376 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 895 mm |
| Package weight | 27.2 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | ERF2A38(UK) ERF2B38H(Pan-EU) ERF2C38H(France) ERF2E38H(Israel) ERF2D38H(Russia) |
| Favorite list TV programs | 4 |
| Light sensor | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Logical Channel Number (LCN) | Yes |
| NICAM/A2 | Yes |
| Processor | MT9618 |
| S/PDIF output | 1 |
| Batteries | AAAx2 |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £299.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a wall bracket 




Loading
You've added an item to your basket.