1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 55U8QTUK
55" ULED Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
£891
Spread the cost:
£74.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£74.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 55U8QTUK
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD ULED
- Operating System - VIDAA
- Mini LED PRO
- Hi-View AI Engine PRO
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 788 x 1229 x 290
Energy
Rating
| Type | 55" ULED Mini LED Smart Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 55U8QTUK |
| EAN: | 6942351419145 |
| Mini LED PRO | |
| Hi-View AI Engine PRO | |
| 165Hz Game Mode Ultra | |
| Room Filling Sound 4.1.2 | |
| Dolby Atmos | |
| Quantum Dot Colour | |
| Anti-Reflection PRO & Wide View Angle | |
| Dynamic Tone Mapping PRO | |
| Freely | |
| The Power of Smart | |
| Hands Free Voice Control | |
| Filmmaker Mode | |
| IMAX Enhanced | |
| Smart Gaming | |
| Game Bar | |
| AI Sport Mode | |
| Solar Remote | |
| Contemporary Design | |
| Total HDR Solution | |
| Always Connected | |
| Share the Moment | |
| Go Greener |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | ULED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 700 cd/m˛ |
| Contrast ratio (typical) | 2000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED PRO |
| Response time | 6 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 95% |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U9 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Smart modes | Filmmaker, IMAX Enhanced |
| Number of speakers | 6 |
| RMS rated power | 25 W |
| Audio output channels | 4.1.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos, Dolby MS12, IMAX Enhanced |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Product colour | Black, Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Charcoal grey |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Stainless steel |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, MPEG2, MPEG4, SHVC, VP9 |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar |
| Plug and Play | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 220 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 64 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 160 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Hi-View Engine, IMAX Enhanced, MEMC (Motion Estimation Motion Compensation) |
| Width (with stand) | 1229 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 788 mm |
| Weight (with stand) | 22.9 kg |
| Width (without stand) | 1229 mm |
| Depth (without stand) | 47 mm |
| Height (without stand) | 714 mm |
| Weight (without stand) | 17.9 kg |
| Stand width | 260 mm |
| Stand depth | 400 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1484 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 857 mm |
| Package weight | 27.9 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | ERF6G66H(Pan-EU) ERF6H66H(UK) ERF6I66H(Russia) |
| Favorite list TV programs | 4 |
| Light sensor | Yes |
| Logical Channel Number (LCN) | Yes |
| NICAM/A2 | Yes |
| Processor | MT9655 |
| S/PDIF output | 1 |
1 year parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.