2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica 608CE2TAW
Ceramic Electric Cooker with Single Oven, White, A Rated
£359
Service that goes further
- Product code: 56761
- Capacity (Usable Litres) - 65
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Single Oven |
| Brand | Amica |
| Model | 608CE2TAW |
| Also known as: | 56761 |
| EAN: | 5906006543877 |
| Oven fuel type: Electric | |
| Number of cavities: 1 | |
| Electronic programmer | |
| Easy clean enamel interior | |
| Cooling fan | |
| Chromed rack sides |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | White |
| Control position | Front |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Number of power levels | 7 |
| Residual heat indicator | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 65 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Fan grill function | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Connected load (electric) | 10000 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Current | 45 A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.