2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica AFC5100WH
Ceramic Electric Cooker with Separate Grill, White, A Rated
£299
Save £40
Was £339
Service that goes further
- Product code: 57496
- Capacity (Usable Litres) - 64/41
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Separate Grill |
| Brand | Amica |
| Model | AFC5100WH |
| Also known as: | 57496 |
| EAN: | 5055833404193 |
| Temperature limiter | |
| Residual heat indicators | |
| Number of zones: 4 | |
| Number of power levels: 6 | |
| Hob type: Cermaic | |
| Easy clean surface | |
| Ceramic shatterproof safety glass | |
| Removable doors: Removable top oven door only | |
| Oven fuel type: Electric | |
| Number of cavities: 2 | |
| Easy clean enamel interior |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | White |
| Control position | Front |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Glass |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Number of power levels | 6 |
| Residual heat indicator | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 64 L |
| Oven position | Bottom |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of oven grids | 1 |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 41 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 9800 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.77 kWh |
| Current | 45 A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.