2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica AFC601SS
Ceramic Electric Cooker with Single Oven, Stainless Steel, A Rated
Service that goes further
- Product code: 58424
- Capacity (Usable Litres) - 65
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Single Oven |
| Brand | Amica |
| Model | AFC601SS |
| Also known as: | 58424 |
| EAN: | 5055833409952 |
| 65L capacity | |
| double glazed doors | |
| steam cleaning | |
| A/A energy rating |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Silver |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | Stainless steel |
| Cord length | 1.3 m |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 2300 W |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Residual heat indicator | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 65 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Grill power | 1500 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 435 x 400 x 372 mm |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 9 |
| Fast heat | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Bottom heating power | 1100 W |
| Top heating power | 900 W |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Connected load (electric) | 10000 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Grill grid included | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 44.5 kg |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 975 mm |
| Package weight | 49.2 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.