Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CFD600MB
Dual Fuel Cooker with Double Oven, Black, A Rated
£549
Service that goes further
- Product code: 58426
- Capacity (Usable Litres) - 67/43
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Double Oven |
| Brand | CDA |
| Model | CFD600MB |
| Also known as: | 58426 |
| EAN: | 5055833409938 |
| 67 + 43 L capacity | |
| 4 gas burners | |
| Catalytic Cleaning | |
| Energy Class A/A | |
| Black Matt | |
| Double glazed doors | |
| Airfry Tray | |
| Telescopic shelf |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Cord length | 1.3 m |
| Display type | LED |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Enamel steel |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 1 diameter | 94 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 2 diameter | 69 mm |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 diameter | 46 mm |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 diameter | 69 mm |
| Pan support material | Enamelled steel |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 67 L |
| Grill | Yes |
| Grill power | 2000 W |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 435 x 400 x 386 mm |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable oven door | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Oven type | Electric |
| Top and bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 2000 W |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 43 L |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 438 x 429 x 230 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.78 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 4000 W |
| Connected load (gas) | 7500 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.79 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Grill grid included | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 49.4 kg |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 715 mm |
| Package height | 975 mm |
| Package weight | 54.4 kg |
| Country of origin | Poland |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.