Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA SL400SS/1
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A+ Rated
£449
Free Delivery
- Product code: 58484
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Hard-wired
- Cooling fan
- Minute minder
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | CDA |
| Model | SL400SS/1 |
| Also known as: | 58484, SL400SS1 |
| EAN: | 5055833410118 |
| Cooling fan | |
| Minute minder | |
| Chromed rack sides with integrated anti-tilt shelves | |
| Automatic cooking | |
| Semi automatic cooking | |
| Extra large cavity | |
| Preheating indicator | |
| Safety key lock | |
| Touch control | |
| Easy clean enamel interior |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 280 W |
| Oven net capacity | 77 L |
| Grill | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Conventional cooking | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Number of cooking programs | 13 |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Cool door | Yes |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Timer |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2800 W |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Illumination location | Double sided |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 33.8 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 36.5 kg |
| Number of baking trays | 1 |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 17th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £149.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.