2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson Spot+Scrub
Ai Robot Vacuum Cleaner, Black
£849
Save £200.99
Was £1,049.99
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 586180-01
- Battery Life - 200 min
- Weight - 6.6 kg
- Detects and identifies stains
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 110 x 373 x 370

| Type | Ai Robot Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | Spot+Scrub |
| Also known as: | 586180-01 |
| EAN: | 5025155121948 |
| Detects and identifies stains | |
| Eliminates stains | |
| Self-cleaning wet roller | |
| Dysons cyclonic docking station | |
| Suction increased for carpets |
| Product colour | Black |
| Wet mopping | Yes |
| Automatic base station return | Yes |
| Base station functions | Charging |
| Clean water tank capacity (base) | 3 L |
| Country of origin | Malaysia |
| Runtime | 200 min |
| Charging time | 3 h |
| Height | 110 mm |
| Width | 373 mm |
| Depth | 370 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Base station dimensions (W x D x H) | 440 x 455 x 508 mm |
| Base station weight | 9 kg |
| Total weight | 15.6 kg |
| Package width | 504 mm |
| Package depth | 504 mm |
| Package height | 516 mm |
| Package weight | 21.1 kg |
| User guide | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Suction power | 18000 Pa |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 24th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £283 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.