Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KitchenAid 5KSM175PSBPT 4.8 Litres Artisan Pistachio
Mixer Tilt-Head with Extra Accessories
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 5KSM175PSBPT
- Motor (watts) - 300
- Speed Settings - 10
- Mixing Bowl Capacity (litres) - 4.8
- 15+ optional attachments
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360 x 240 x 370
- Iconic, timeless, elegant and smooth, rounded tilt-head design
Easy cleaning and usage.
- Wider range of culinary tools
Offers even more opportunities to take the stand mixer to the next level:
- 3 L stainless steel bowl
For more cooking and baking, and less cleaning.
- Flex edge beater
For mixing even more various kind of dough;
Pulls in the mixture better and makes scraping unnecessary.
- 1-piece, dual purpose transparent pouring shield
Affords a full view in the bowl;
Easy adding of ingredients without splashing.
- Cookbook
Get started with creative recipes.
- Available in a large number of premium attractive colours
To match everyone’s personality and kitchen.
- Single multipurpose attachment hub
A wide choice of optional attachments available.
Versatile and easy to use.
- Excellent performance – direct drive
To prepare small to large quantities/batches of fresh food quickly and easily.
No power loss between the motor and the accessories/attachments.
- 4.8 L stainless steel bowl
Can process up to 1 kg of all-purpose flour and 12 egg whites (medium).
Robust, stable and durable.
- Original planetary action
Fast and thorough mixing.
| Type | Mixer Tilt-Head with Extra Accessories |
| Brand | KitchenAid |
| Model | 5KSM175PSBPT 4.8 Litres Artisan Pistachio |
| Also known as: | 5KSM175PSBPT |
| EAN: | 5413184202552 |
| Bowl capacity | 4.8 L |
| Product colour | Green |
| Variable speed | Yes |
| Number of speeds | 10 |
| Planetary rotation | Yes |
| Control type | Lever |
| Rotational speed | 220 RPM |
| Rotational speed (min) | 58 RPM |
| Rotational speed (max) | 220 RPM |
| One-touch burst speed | 58 RPM |
| Mixer functions | Beat, Knead, Mixing |
| Cake dough weight capacity | 2.7 kg |
| Bread dough weight capacity | 2 kg |
| Pie crust (per flour kilogram) | 500 g |
| Eggs capacity | 12 egg(s) |
| Whipped cream capacity | 1 L |
| Mashed potato capacity | 1.5 kg |
| Cookies capacity | 108 pc(s) |
| Cord length | 1.06 m |
| Easy to clean | Yes |
| Motor type | AC |
| Bowl capacity flour | 1 kg |
| Electronic speed control (ESC) | Yes |
| Bowl material | Stainless steel |
| Housing material | Zinc |
| Power | 300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Type C |
| Motor power | 0.19 hp |
| Width | 240 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 11 kg |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 413 mm |
| Package weight | 12.2 kg |
| Beaters | Yes |
| Mixing tool | Yes |
| Whisk | Yes |
| Splash guard included | Yes |
| Dough hooks | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Country of origin | United States |
Loading
You've added an item to your basket.