Hisense 65A85NTUK
65" OLED Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Look for a newer alternative here
Service that goes further
  • Product code: 65A85NTUK
  • Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
  • Operating System - VIDAA
  • Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 871 x 1449 x 291
F
Energy
Rating
Swivel Stand
Swivel your TV, and your life.
Infinite Blacks
Imagine how dark the universal is
Pixel Dimming
Every star deserves being noticed
OLED Colour
How colourful is your life? How much joy do you feel?
Game Mode Pro, FreeSync Premium
Play like a PRO. Win like a Master
Game Mode Pro with automatic low-latency mode (ALLM) and 4K 120Hz VRR significantly reduces jitter and tearing, ensuring you stay ahead and win more.
Gaming in Dolby
Catch every dark or bright tiny object in HDR games
With the Gaming in Dolby Vision, this TV helps you recognize the enemies or key materials in the shadow, that you do not need to worry about hidden attacks or repeated searching for unremarkable materials. Even if the game is in 120Hz, its picture performance is also remarkable.
Total HDR Solution
More than conventional HDR
AI Sports Mode, 120Hz Ultra Motion
Stadium-level Enjoyment—Right in Your Home
With 120Hz native refresh rate panel, MEMC (motion estimation and motion composition) and AI Sports Mode, you can enjoy ultra smooth motion images. The TV identifies the tiniest details and removes any noise using a dynamic algorithm tailored for moving objects.
IMAX Enhanced
Unleash the power of IMAX at home
Filmmaker Mode
Watch your movies and TV shows the way the filmmakers intended
Dolby Atmos, DTS Virtual:X
Multiple audio enhancement technologies
Both well-known audio enhancement technologies are adopted on this TV. More powerful, better stereo.
WiSA Ready
When it comes to wireless sound, WiSA makes all the difference
VIDAA Smart OS
VIDAA - Easy to Use, Fast, and Secure
Voice Control
Not must have, but really helpful when your hands are occupied
AirPlay, Apple Home
Watch. Listen. Share. Command.
Share content and control TV easily and securely, with Apple Airplay and Apple Home.
Type 65" OLED Television
Brand Hisense
Model 65A85NTUK
EAN: 6942351405353
Display diagonal 165.1 cm (65)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 150 cd/m²
Contrast ratio (typical) 150000:1
Response time 6 ms
Native refresh rate 120 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display diagonal (metric) 1640 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Number of tuners 2 tuner(s)
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed VIDAA
Apple AirPlay 2 support Yes
Number of speakers 6
RMS rated power 60 W
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos
Equalizer Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Product colour Black, Grey
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 200 mm
Housing material Metal, Plastic
Ambient lighting Yes
Stand type Center stand
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
Video formats supported AVC, AVI, FLV, HEVC, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, WEBM, WMV
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, MPEG, OPUS, WAV, WMA
Image formats supported BMP, GIF, JPEG, PNG
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
4K Ultra HD upscaling Yes
Parental control Yes
HDMI ports quantity 4
USB 2.0 ports quantity 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 1
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Composite video in 1
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 1
Common interface Plus (CI+) version 2.0
Power consumption (typical) 420 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 99 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 76 kWh
AC input voltage 100 - 240 V
Width (with stand) 1449 mm
Depth (with stand) 291 mm
Height (with stand) 871 mm
Weight (with stand) 29 kg
Width (without stand) 1449 mm
Depth (without stand) 68 mm
Height (without stand) 838 mm
Weight (without stand) 25.5 kg
Stand width 290 mm
Package width 1630 mm
Package depth 199 mm
Package height 1050 mm