2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 65C8K-UK
65" Television
£1,199
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 28th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.79 p/m
Flexible Finance Options
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 65C8K-UK
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Google TV
- Precise Dimming Series Up to 3840 Zones
- HDR 4500 nits
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 860 x 1434 x 368

Energy
Rating
| Type | 65" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 65C8K-UK |
| Also known as: | 65C8KUK |
| EAN: | 5901292526085 |
| Precise Dimming Series Up to 3840 Zones | |
| HDR 4500 nits | |
| CrystGlow WHVA Panel | |
| ZeroBorder | |
| 144Hz Native Refresh Rate | |
| Audio by Bang & Olufsen | |
| Slim and Integrated Design |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 4500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 7000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | QD-Mini LED |
| Native refresh rate | 144 Hz |
| Display refresh rates supported | 48 Hz, 144 Hz, 288 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 45000000:1 |
| Display diagonal (metric) | 1650 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Filmmaker, IMAX Enhanced |
| App distribution platform | Google Play |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Ambient mode | Yes |
| Backlight dimming technology | Precision Dimming |
| Picture processing technology | TSR AiPQ Processor |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Game Bar, Game Master, Variable Refresh Rate (VRR) |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Voice control | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 67 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 290 kWh |
| TCL technologies (AV/TV) | 288Hz Game Accelerator, Chromecast Built-In, Google Cast, HVA Screen, T-cast, CrystGlow WHVA Panel, 4K HDR PREMIUM 4500, AISR 2.0 |
| Width (with stand) | 1434 mm |
| Depth (with stand) | 368 mm |
| Height (with stand) | 860 mm |
| Weight (with stand) | 23.1 kg |
| Width (without stand) | 1434 mm |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Height (without stand) | 824 mm |
| Weight (without stand) | 21.1 kg |
| Stand width | 388 mm |
| Stand depth | 368 mm |
| Package width | 1645 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 30.6 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £399.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.