Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 65E77NQTUK PRO
65" 4K QLED Smart Gaming TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65E77NQTUKPRO
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - VIDAA
- Full Array Local Dimming with Quantum Dot Colour
- Quad Core 4k Processor
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 894 x 1451 x 300
Energy
Rating
| Type | 65" 4K QLED Smart Gaming TV |
| Brand | Hisense |
| Model | 65E77NQTUK PRO |
| Also known as: | 65E77NQTUKPRO |
| EAN: | 6942351402826 |
| Full Array Local Dimming with Quantum Dot Colour | |
| Quad Core 4k Processor | |
| 144Hz Game Mode Pro | |
| Smart Gaming | |
| Take Control with Game Bar | |
| Dolby Vision Gaming | |
| Wide Viewing Angle | |
| Total HDR Solutions |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Response time | 8 ms |
| Native refresh rate | 144 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1650 mm |
| Tuner type | Digital |
| Analog signal format system | Not supported |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U7.6 |
| Smart modes | Filmmaker, IMAX Enhanced |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Chili, Disney+, Freely, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YuppTV |
| Music apps | BBC Sounds, Deezer, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Grey |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, HEVC/H.265, MPEG2, MPEG4, VP9 |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| WiSA Ready | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 34 |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 85 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 200 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K upscaling |
| Width (with stand) | 1451 mm |
| Depth (with stand) | 300 mm |
| Height (with stand) | 894 mm |
| Weight (with stand) | 19.2 kg |
| Width (without stand) | 1451 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Height (without stand) | 836 mm |
| Weight (without stand) | 18.6 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1649 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 1057 mm |
| Package weight | 28.2 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.