Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 65E7QTUK
65" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65E7QTUK
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - VIDAA
- 4K Direct Lit Viewing
- Quantum Dot Colour
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 875 x 1453 x 298
E
Energy
Rating
4K Direct Lit Viewing
Our direct lit full array TV's benefit from having a grid of tightly packed individual LED’s positioned directly behind the screen covering the whole of the panel, leaving you able to enjoy crisp, vivid colours and deep blacks from edge to edge.
Quantum Dot Colour
Experience true-to-life colour with our Quantum Dot TV's. Producing over one billion shades of colour, you will experience and enjoy colour in it's truest and most natural way.
Hi-View AI Engine
uses advanced AI technology to upscale your content, no matter the input. Each frame is fine-tuned in real-time delivering incredible images by enhancing resolution, brightness, contrast and colour.
Dolby Atmos
delivers the ultimate audio experience allowing you to feel and hear sounds from all directions. Enjoy immersive, natural and true to life sound. It's so realistic you'll feel every moment as if you are actually there.
Dolby Vision
Inspired by cinema technology our complete HDR solution featuring amongst others 4K HDR Immersive & Dolby Vision™ , ensuring you get astonishing brightness, brighter colours, deep contrast and more vivid, life like images.
AI Smooth Motion
Dealing with motion is one of the biggest challenges TV's have, Smooth Motion, powered by the AI processor means the TV is able to identify fast-moving objects and digitally reconstructs the individual pixels to deliver fluid smooth motion.
Freely
Goodbye aerial, this amazing platform allows you to easily browse and watch live TV channels, together with on demand content in one seamless and intuitive interface all streamed direct to your TV via the internet.
Filmmaker Mode
is a picture mode designed to reduce the amount of post-production processing applied to movies and TV shows. So you can enjoy content, as the filmmaker's intended.
Sports Mode
Enjoy a stadium-like experience from the comfort of your home with Sports Mode where every blade of grass, every note in the commentator’s voice and every cheer of the crowd all come alive with astonishing clarity.
Game Mode Plus
automatically fires up when a gaming connection is detected through ALLM, providing you with super smooth game play and low input lag.
The Power of Smart
The latest VIDAA U9 Smart platform delivers an intuitive, fully customisable and secure gateway giving access to the content you love, from Freely, Disney+, Netflix, Prime Video, YouTube, NOW TV and many more.
Share the Moment
Cast from your Android or IOS device to enjoy movies, music, games and photos for everyone to enjoy on your TV. Limitless entertainment at your fingertips
Always Connected
Built In WiFi brings you faster than ever connection speeds and a more stable connection. Connect Bluetooth® compatible devices to your TV for easy wire free entertainment.
TUV Low Blue Light Certified
Watch comfortably with reduced blue light and avoid painful eyestrain and fatigue. Stay comfortable so you can bed down for even longer movie nights.
Go Greener
We take sustainability seriously, from improved packaging recyclability, low emission transport to TV advances such as Energy Saving Modes, adaptive light sensors and solar remotes. We are always looking to reduce our environmental footprint.
| Type | 65" Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 65E7QTUK |
| EAN: | 6942351418858 |
| 4K Direct Lit Viewing | |
| Quantum Dot Colour | |
| Hi-View AI Engine | |
| Dolby Atmos | |
| Dolby Vision | |
| AI Smooth Motion | |
| Freely | |
| Filmmaker Mode | |
| Sports Mode | |
| Game Mode Plus | |
| The Power of Smart | |
| Share the Moment | |
| Always Connected | |
| TUV Low Blue Light Certified | |
| Go Greener |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 385 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 3800:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 8 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Peak luminance ratio | 90% |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U9 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Smart modes | Filmmaker, Game |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12 |
| Equalizer | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Charcoal grey |
| Panel mounting interface | 300 x 400 mm |
| Housing material | Plastic |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | AVC, AVI, FLV, HEVC, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, WEBM, WMV |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, MP3, MPEG, OPUS, WAV, WMA |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, PNG |
| Processor cores | 4 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Hotel mode | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 84 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 160 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K upscaling, Game Mode Plus, MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Quantum Dot Colour |
| Width (with stand) | 1453 mm |
| Depth (with stand) | 298 mm |
| Height (with stand) | 875 mm |
| Weight (with stand) | 15.2 kg |
| Width (without stand) | 1453 mm |
| Depth (without stand) | 76 mm |
| Height (without stand) | 838 mm |
| Weight (without stand) | 15 kg |
| Stand width | 298 mm |
| Stand depth | 992 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1649 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 997 mm |
| Package weight | 22.5 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | ERF2A38(UK) ERF2B38H(Pan-EU) ERF2C38H(France) ERF2D38H(Russia) |
| Favorite list TV programs | 4 |
| Light sensor | Yes |
| Cable management | Yes |
| Logical Channel Number (LCN) | Yes |
| NICAM/A2 | Yes |
| Processor | MT9603 |
| S/PDIF output | 1 |
| Batteries | AAAx2 |
Loading
You've added an item to your basket.