Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 65P755K P755K
65" LED 4K Ultra HD HDR WCG Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65P755K
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD LED
- Operating System - Android TV
- WCG - Wide Colour Gamut - More than a billion colors
- HDR multi-format
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 878 x 1445 x 300
E
Energy
Rating
The P755K combines 4K UHD HDR, Wide Color Gamut and Motion Clarity for colorful sharp HDR picture quality.
On top, with Game Master 3.0 and latest HDR formats supported (including HDR10+, Dolby Vision) this TCL TV is the best companion to enjoy any HDR movies, sports and entertainment.
TCL P755K Series also features the most advanced Smart TV system ever: Android TV with Google Assistant built-in.
Easily access to the contents you love thanks to integrated hands-free voice control: you can talk directly to your TV.
Featuring high quality speakers, you can enjoy immersive Dolby Atmos sound quality or pass it to a TCL sound bar.
Functional elegance: the bezel-less and metal design of TCL P755K Series allows you to enjoy more of the picture you love.
| Type | 65" LED 4K Ultra HD HDR WCG Smart TV |
| Brand | TCL |
| Model | 65P755K P755K |
| Also known as: | 65P755K |
| EAN: | 5901292523084 |
| WCG - Wide Colour Gamut - More than a billion colors: What lies in front of you is a TV that can illustrate a wider palette of color under the DCI-P3 standard. Just like when you see through a kaleidoscope to witness the world of color | |
| HDR multi-format: Stunning HDR whatever the source (HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision) | |
| Game Master 3.0: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. With HDMI 2.1, and ALLM, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically | |
| TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency (120Hz Game Accelerator in FHD resolution) | |
| 120Hz Refresh Rate can be achieved by unique algorithm and technology | |
| Dolby Atmos sound has never sounded this good. Feel a deeper connection to the stories and music you love with sound that moves all around you with breathtaking realism | |
| Android TV for easy and unlimited entertainment. All the content you love, exactly how you want it | |
| Hands-Free Google Assistant Google TV makes life smart and simple | |
| The Hands-Free Voice Control and Google Assistant may not be available in certain languages and countries. The Google Assistant requires an internet/data connection. Data rates may apply. Availability and performance of certain features and services are service, device, and network-dependent and may not be available in all areas | |
| Works with Alexa: Control this TV with your voice through selected Alexa devices | |
| Alexa compatibility allow you to use your Amazon Alexa devices, including the Amazon Echo, Echo Dot, Echo Show, Echo Spot, and Echo Plus (purchased separately), to control your TV | |
| Equipped with Bluetooth, Miracast and Chromecast connectivity, enabling users to connect wireless devices with ease and cast from computers or smartphones |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, PAL BG, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart modes | Dolby Vision, Game, Smart HDR, Sports |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | DTS, DTS-HD, Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2024 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR 10+ |
| Game mode | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ 3.0 Engine |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 145 kWh |
| Width (with stand) | 1445 mm |
| Depth (with stand) | 300 mm |
| Height (with stand) | 878 mm |
| Weight (with stand) | 16.3 kg |
| Width (without stand) | 1445 mm |
| Depth (without stand) | 71 mm |
| Height (without stand) | 833 mm |
| Weight (without stand) | 16.1 kg |
| Package weight | 22.1 kg |
Loading
You've added an item to your basket.