Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 65P8K
65" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65P8K
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Google TV
- 4K HDR PRO
- HVA Screen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 893 x 1444 x 320
Energy
Rating
| Type | 65" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 65P8K |
| EAN: | 5901292526283 |
| 4K Hdr Pro | |
| HVA Screen | |
| AiPQ Processor | |
| HDR Multi-Format | |
| Game Master | |
| 288Hz Game Accelerator | |
| Onkyo 2.1 Sound System | |
| Miracast & Google Cast | |
| Google Tv |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 3700 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Screen format adjustments | 4:3, 16:9, 14:9, Zoom |
| Response time | 6.5 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz, 144 Hz, 240 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour depth | 10 bit |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1650 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 68% |
| Viewable size diagonal | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Operating system version | 12 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart modes | Game, Sports |
| Built-in Chromecast | Yes |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 35 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 15 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Equalizer | Yes |
| Equalizer bands quantity | 7 |
| Sound modes | Game, Sports, Voice, Movie, Dynamic, Music, Standard |
| Auto volume leveller | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| HID support | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Steel, High impact polystyrene (HIPS) |
| LED indicators | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | H.264, H.265, MPEG2 |
| Audio formats supported | MP3, WMA |
| Image formats supported | PNG, BMP, HEIF, WEBP, JPEG |
| Video compression formats | H.264, VP8, AV1, VP9, WMV, H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4 |
| AI Upscale | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Master, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 0 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 59 |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 100 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 175 kWh |
| Power consumption (max) | 180 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Internal memory | 32000 MB |
| Compliance certificates | UKCA, CE |
| TCL technologies (AV/TV) | 288Hz Game Accelerator, AiPQ Processor, Bluetooth, Chromecast Built-In, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, HDR (High Dynamic Range), Onkyo Sound, T-cast |
| Width (with stand) | 1444 mm |
| Depth (with stand) | 320 mm |
| Height (with stand) | 893 mm |
| Weight (with stand) | 16.1 kg |
| Width (without stand) | 1444 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Height (without stand) | 831 mm |
| Weight (without stand) | 15.9 kg |
| Stand width | 1132 mm |
| Stand depth | 320 mm |
| Package width | 1608 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 23.2 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833A |
| Quantum dot color technology | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Doesn't contain | Mercury |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.