Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 75C855K C855K
75" QD-Mini LED 4K Ultra HD Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Available Screen Sizes
- 75"
- 85"
Service that goes further
- Product code: 75C855K
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD LED
- Operating System - Google TV
- Full Array Local Dimming
- AiPQ Pro Processor
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 995 x 1667 x 298
F
Energy
Rating
TCL 75C855K combines Full Array 6th generation Mini LED, QLED PRO, 4K HDR Premium 3300, 144Hz Motion Clarity Pro for powerfully precise contrasts, sharp and colorful HDR picture quality.
On top, with Game Master Pro 3.0, HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR, FreeSync Premium Pro, an improved TCL Game bar and all of the latest HDR formats supported (including HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ) this TCL TV is the best companion to enjoy any HDR movies, sports and games.
TCL 75C855K also features the most advanced Smart TV system ever: Google TV with Google Assistant built-in. Easily access to the contents you love thanks to integrated Hands-Free Voice Control: you can talk directly to your TV.
Featuring high quality speakers, you can enjoy immersive 2.1.2 Onkyo Dolby Atmos sound quality or pass it to a TCL sound bar.
Functional elegance meets powerful performance: the bezel less luxury design of 75C855K comes with a very premium central stand made of metal, allowing to fit this large screen TV on any surface at home. Stand height is adjustable to fit any TCL sound bar.
And for a better experience every day, TCL 75C855K comes with a simple, intuitive and metal remote control.
| Type | 75" QD-Mini LED 4K Ultra HD Smart TV |
| Brand | TCL |
| Model | 75C855K C855K |
| Also known as: | 75C855K |
| EAN: | 5901292523503 |
| Full Array Local Dimming | |
| AiPQ Pro Processor | |
| 4K HDR Premium | |
| 144Hz VRR | |
| HDR multi-format | |
| Hdr10+ | |
| Dolby Vision IQ & Atmos | |
| Game Master Pro 3.0 | |
| Google TV | |
| Blue light filter | |
| Onkyo 2.1.2 Sound |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Display brightness | 3500 cd/m² |
| Motion interpolation technology | PQI (Picture Quality Index) 4800 |
| Contrast ratio (typical) | 5600:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 5.7 ms |
| Progressive scan | Yes |
| Native refresh rate | 144 Hz |
| Display refresh rates supported | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1905 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Operating system version | 12.0 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart modes | IMAX Enhanced, Sports |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO, Netflix, Twitch, YouTube |
| Number of speakers | 5 |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 2.1.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio, Dolby TrueHD |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID, SBC |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 500 x 400 mm |
| Ambient lighting | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, H.265, MKV, MP4, MPG, TS, VP9, WEBM, WMV |
| Audio formats supported | MP3, WMA |
| Image formats supported | BMP, HEIF, JPG |
| Video compression formats | AV1, H.264, H.265, VP9 |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Engine |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 3.0, Game Master Pro 3.0, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Multi View | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) out | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 29 |
| On Screen Display (OSD) languages | ALB, Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Estonian, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, LAT, Lithuanian, MAC, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, SER, Slovak, Slovenian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 400 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 375 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 125 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR PREMIUM 3300, Apple AirPlay, DTS HD, Dolby Atmos®, Dolby Audio®, Game Master 3.0, Google TV, HDMI ARC, HDMI eARC, HDR (High Dynamic Range), Motion Clarity Pro, T-cast |
| Width (with stand) | 1667 mm |
| Depth (with stand) | 298 mm |
| Height (with stand) | 995 mm |
| Weight (with stand) | 35.4 kg |
| Width (without stand) | 1667 mm |
| Depth (without stand) | 56 mm |
| Height (without stand) | 961 mm |
| Weight (without stand) | 32.1 kg |
| Stand width | 341 mm |
| Stand depth | 298 mm |
| Package width | 1848 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 1121 mm |
| Package weight | 45.7 kg |
| Country of origin | China |
Loading
You've added an item to your basket.