LG 75NANO80A6B
75" NanoCell Smart Television, Ashed Blue, 4K Ultra HD, F Rated
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: 75NANO80A6B
  • Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD NanoCell
  • Operating System - WebOS
  • LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture
  • Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1027 x 1678 x 361
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
LG NanoCell technology
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Stylish design
A beautifully crafted TV to enhance any room.
Immersive cinema experience
Game Optimiser & ALLM
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Type 75" NanoCell Smart Television, Ashed Blue
Brand LG
Model 75NANO80A6B
EAN: 8806096357033
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Stylish design
Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
Display diagonal 190.5 cm (75)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology NanoCell
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 60 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
TV Sound Mode Share Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.1
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Ashed Blue
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Yes
Video upscaling Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.0
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Composite video in 0
Composite video out 0
Audio (L/R) in 0
Audio (L/R) out 0
Digital audio optical out 1
SCART ports quantity 0
Control type Remote
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Number of OSD languages 38
Firmware upgradeable Yes
Firmware upgradeable via Network, USB
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (typical) 127 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 127 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 190 kWh
PSTI certified Yes
Width (with stand) 1678 mm
Depth (with stand) 361 mm
Height (with stand) 1027 mm
Weight (with stand) 31.8 kg
Width (without stand) 1678 mm
Depth (without stand) 59.9 mm
Height (without stand) 964 mm
Weight (without stand) 31.4 kg
Package width 1820 mm
Package depth 200 mm
Package height 1150 mm