LG 50NANO80A6B
50" NanoCell Smart Television, Ashed Blue, 4K Ultra HD, F Rated
Save more together
  • Product code: 50NANO80A6B
  • Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD NanoCell
  • Operating System - WebOS
  • LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture
  • Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 716 x 1121 x 230
F
Energy
Rating
LG NanoCell technology
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Stylish design
A beautifully crafted TV to enhance any room.
Immersive cinema experience
Game Optimiser & ALLM
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Type 50" NanoCell Smart Television, Ashed Blue
Brand LG
Model 50NANO80A6B
EAN: 8806096352830
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Stylish design
Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
Display diagonal 127 cm (50)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology NanoCell
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 60 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
TV Sound Mode Share Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.1
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Ashed Blue
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Yes
Video upscaling Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.0
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Composite video in 0
Composite video out 0
Audio (L/R) in 0
Audio (L/R) out 0
Digital audio optical out 1
SCART ports quantity 0
Control type Remote
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Number of OSD languages 38
Firmware upgradeable Yes
Firmware upgradeable via Network, USB
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (typical) 65 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 65 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 99 kWh
PSTI certified Yes
Width (with stand) 1121 mm
Depth (with stand) 230 mm
Height (with stand) 716 mm
Weight (with stand) 11.8 kg
Width (without stand) 1121 mm
Depth (without stand) 57.1 mm
Height (without stand) 651 mm
Weight (without stand) 11.7 kg
Package width 1215 mm
Package depth 152 mm
Package height 775 mm