1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 75QNED87B6A.AEK
75" QNED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, D Rated
£1,699
Free Delivery
Spread the cost:
£141.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £10.49 p/m
Flexible Finance Options
£141.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 75QNED87B6A
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD QNED
- Operating System - WebOS
- Immersive viewing experience on a Ultra Big TV
- LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 965 x 1677 x 30.9

Energy
Rating
| Type | 75" QNED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | 75QNED87B6A.AEK |
| Also known as: | 75QNED87B6A, 75QNED87B6AAEK |
| EAN: | 8806096753286 |
| Immersive viewing experience on a Ultra Big TV | |
| LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro | |
| Mini LED with Precision Dimming ensures the sharpest picture and reveals the finest details | |
| Awardwinning webOS brings advanced AI experiencespowered by Google Gemini and Microsoft Copilot | |
| The AI button unlocks AI Hub for a smart, personalised experience, secured by LG Shield |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 26 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Audio formats supported | AC4, AC3, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Precision Dimming |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multi View | Yes |
| Remote access | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Voice control | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 85 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 186 kWh |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| LG technologies (AV/TV) | ThinQ™, LG Channels |
| Width (with stand) | 1677 mm |
| Depth (with stand) | 30.9 mm |
| Height (with stand) | 965 mm |
| Weight (with stand) | 41 kg |
| Width (without stand) | 1677 mm |
| Depth (without stand) | 30.9 mm |
| Height (without stand) | 965 mm |
| Weight (without stand) | 32.8 kg |
| Package width | 1820 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 1205 mm |
| Package weight | 51.9 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | AI Magic Remote MR26GA / MR26GB |
| Smart Remote included | Yes |
1 year parts and labour. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£10.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.