Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 75U6NQTUK
75" 4K Mini LED Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Available Screen Sizes
- 65"
- 75"
Service that goes further
- Product code: 75U6NQTUK
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD ULED
- Operating System - VIDAA
- Mini LED
- Hi-View Engine
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1026 x 1673 x 313
Energy
Rating
| Type | 75" 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Hisense |
| Model | 75U6NQTUK |
| EAN: | 6942351404103 |
| Mini LED | |
| Hi-View Engine | |
| Quantum Dot Colour | |
| Freely | |
| Total HDR Solutions | |
| Dolby Atmos | |
| Wide Viewing Angle | |
| The Power of Smart |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | ULED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 2500:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 8 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1900 mm |
| Tuner type | Digital |
| Analog signal format system | Not supported |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U7.6 |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Chili, Disney+, Freely, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YuppTV |
| Music apps | BBC Sounds, Deezer, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Charcoal grey |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Aluminium, Metal, Plastic |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Grey |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, HEVC/H.265, MPEG2, MPEG4, VP9 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Plug and Play | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 34 |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 105 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 220 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K upscaling |
| Width (with stand) | 1673 mm |
| Depth (with stand) | 313 mm |
| Height (with stand) | 1026 mm |
| Weight (with stand) | 28.9 kg |
| Width (without stand) | 1673 mm |
| Depth (without stand) | 76 mm |
| Height (without stand) | 960 mm |
| Weight (without stand) | 28.3 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1865 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 1146 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.