3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Falcon 1092 Deluxe Cream Brass Trim and Chrome Handles
110cm Dual Fuel Range Cooker, A Rated
Service that goes further
- Product code: 76800
- High speed variable grill with heavy-duty roll-out grill tray
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 937 x 1092 x 660 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Falcon |
| Model | 1092 Deluxe Cream Brass Trim and Chrome Handles |
| Also known as: | 76800, F1092DXDFCR/BM, F1092DXDFCRBM |
| EAN: | 5028683076803 |
| High speed variable grill with heavy-duty roll-out grill tray | |
| Seven-setting multifunction main oven | |
| Five burner stainless steel gas hob with powerful wok burner Cast iron pan supports and wok ring | |
| 79 Litre right fan oven | |
| Durable ink injected control panel graphics. | |
| 8 colours available |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Cream |
| Control type | Rotary |
| Housing material | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom right |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1700 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 5000 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 power | 3000 W |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 429 x 380 x 380 mm |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Number of functions | 7 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top right |
| Oven 2 net capacity | 79 L |
| Oven 2 gross capacity | 79 L |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 429 x 409 x 380 mm |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 half grill | Yes |
| Oven 3 fan grill function | Yes |
| Oven 3 grill heating element type | Infrared heating element |
| Oven 3 grill heating element location | Top |
| Oven 3 grill surface coating | Nickel-chromium |
| Oven 3 grill power | 2300 W |
| Oven 3 full surface grill | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.96 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7360 W |
| Connected load (gas) | 15700 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 0.84 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Manual | Yes |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 937 mm |
| Height (min) | 912 mm |
| Weight | 145 kg |
3 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.