Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 13 are for illustration purposes only
Rangemaster CDL110DFFBL/B Classic Deluxe Black / Brass 110cm Dual Fuel Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 79800
- Rapid Response
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 7
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 905 x 1092 x 650 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CDL110DFFBL/B Classic Deluxe Black / Brass |
| Also known as: | 79800 |
| EAN: | 5028683079804 |
| Rapid Response | |
| Programmable Clock | |
| Semi Gloss Cast Iron | |
| 7 Hotplate Cooking Zones |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 type | Extra large |
| Cooking zone 4 power | 3500 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Griddle | Yes |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 73 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 146 L |
| Oven gross capacity | 73 L |
| Grill power | 2300 W |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 gross capacity | 73 L |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.08 kWh |
| Connected load (electric) | 10800 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Energy consumption (forced convection) | 1.79 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.888 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 6.44 MJ |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 905 mm |
| Weight | 130 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.