5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel CG451DNGGB4
45cm Domino Hob, Black
£685
Spread the cost:
£57.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 82041
- Controls - Rotary
- Perfect for a compact cooking area with one dual flame wok burner
- A timeless, minimal look to fit any kitchen style, with black ceramic glass cooking zones and a black trim
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 124 x 450 x 530

| Type | Domino Hob |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | CG451DNGGB4 |
| Also known as: | 82041 |
| EAN: | 9415112820414 |
| Perfect for a compact cooking area with one dual flame wok burner | |
| A timeless, minimal look to fit any kitchen style, with black ceramic glass cooking zones and a black trim | |
| A flame-failure safety device; if the flame goes out, the gas turns off | |
| Removable cast iron trivets and ceramic glass that can be wiped down for easy cleaning |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Countertop |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 1 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 1 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front right |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Fisher & Paykel technologies (cooking) | Flame Failure Safety Device |
| Width | 450 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 124 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 12 kg |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.